Kategori: <span>Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon</span>

Hizmet verdiğim bölümler

Hastalık gruplarında hizmet verdiğim bölümler aşağıda listelenmiştir.

* Medulla spinalis lezyonları
* Tam ya da kısmi felç
* Travmatik beyin yaralanmaları
* Periferik sinir yaralanmaları
* Multiple skleroz
* Cerebral palsy
* Spina Bifida
* Poliomyelit
* Kırık
* Artroplasti
* Skolyoz
* El Rehabilitasyonu
* Spor yaralanmaları
* Ampute Rehabilitasyonu
* Nörojenik mesane ve barsak disfonksiyonları
* Enflamatuar romatoid hastalıklar ( Romatoid artrit, seronegatif spondiloartritler gibi)
* Osteoartrit
* Ağrı ( Bel, boyun ağrıları gibi)
* Fibromiyalji
* Myofascial ağrı
* Sistemik romatizmal hastalıklar ( Sistemik lupus eritamatozus, scleroderma, enflamatuar myopatiler gibi)
* Kanser Rehabilitasyonu
* Post-op ve Pre-op Rehabilitasyonu
* Kardio-Pulmoner Rehabilitasyonu
* Geriartrik Rehabilitasyonu

Lipedema tedavisi

Şu anda, lipedema için iki tedavi tedavisi vardır. Birincisi , Kapsamlı Dekonjestif Terapi (CDT), diyet, egzersiz, duygusal / psikolojik / sosyal desteği içeren cerrahi olmayan konservatif tedavidir . İkincisi ameliyattır ve lipedema tedavisinde eğitimli bir cerrah tarafından yapılan özel lenf koruyucu liposuctiondan oluşur.

Tedavi için hedefler şunları içerir:

Azaltma ve birçok durumda inflamasyonun giderilmesi, şişlik ve ağrı
Aşırı sıvıyı ve onunla birlikte gelen şişmeyi azaltan / yok eden lenfatik akışta artış lipedemin fiziksel etkisinin genel yönetimi
Fiziksel yönetimin yanı sıra duygusal, psikolojik / zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişmeyi içerebilen yaşam kalitesi

KONSERVATİF TEDAVİ

Konservatif tedavi, lipedema ve lenfödem tedavisinde tam bir cerrahi olmayan yaklaşımlar dizisi içerir ve sıklıkla Kapsamlı Dekonjestif Terapi (CDT) olarak adlandırılır. CDT lenfödem, lipolenf ödem ve ödem (lenfatik ödem) ve venöz yetmezlikten ödemin tedavisinde etkilidir. Manuel lenf drenajı (MLD), bandaj egzersizleri ve cilt bakımı kombinasyonudur.

CDT ayrıca nefes egzersizleri, kompresyon giysileri ve diyet önlemleri içerebilir. Kanseri tedavi etmek için radyasyon veya ameliyat geçiren kanser hastaları sıklıkla CDT gerektiren sekonder lenfödem gelişir. Bu tedavi ödem, fibroz ve beraberindeki ağrı ve rahatsızlığı giderebilir. Lipede bulunan ancak lenfödem bulunmayan hastalar için diyet ve egzersizle birlikte CDT hastalığın ilerlemesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Manuel Lenfatik Drenaj (MLD)

Manuel Lenfatik Drenaj, dokularda lenfatik sıvı hareketini uyarmak için eşsiz bir tedavi yöntemidir. MLD, lenf akışının yönünü takip eden ve hemen hemen şişmeyi azaltan nazik, ritmik bir masajdır. Sıvıları, atık ürünleri, protein parçacıklarını ve döküntüleri gidermede lenfatik sisteme yardımcı olur. MLD ayrıca lenfödem olan bir uzvunda fibrozu parçalamak için de kullanılabilir. Teknik 1930’larda Danimarkalı terapistler Dr. Emil Vodder ve Estrid Vodder tarafından yaratıldı.

Masaj terapisi

MLD lenfatik sistemi desteklemek için tasarlanmış özel bir masaj şekli olmasına rağmen, konjeni- zasyonun sertleşmeye başladığı fibrotik bölgeleri ayırmada düzenli masaj yapılması yararlı olabilir. Masaj, lipedema ve lenfödem olan hastalarda azalmış ağrıyı ve artan mobiliteyi destekleyebilir.

Ayırıcı tanı

Lipedema birkaç mevcut yağ bozukluğundan sadece biridir ve sıklıkla yanlış tanı konur, çünkü ilgili durumlardan ayırt edilmesi zordur. Bu bozukluklar arasında benzerlikler olsa da, lipedema, lipolemfema, primer lenfödem, obezite ve venöz yetmezlik gibi durumlar birbirinden ayrıdır ve kesin bir tanı koymak için farklılıklarının anlaşılması gerekir.

NOT: Lipedema için ICD10 kodları artık Almanya’da (Ocak 2017’nin başından itibaren) yer almaktadır. Kodlar aşağıda listelenmiştir ve Aşama 1, Aşama 2, Aşama 3 ve Diğer’i içerir. Ülkeniz için ICD10 içermesini kontrol edin (ICD10 kodları henüz ABD’de lipedema içermemektedir).

Lenfödem : Eğer lipemema ilerlerse, hastalar sekonder lenfödem, sıvı tutulumu ve belirgin şişlik ile karakterize bir durum gelişebilir. İki koşul birlikte lipolenf ödem olarak bilinir. Bu durum, Aşama 3 lipedemininin Aşama 4 lipolenfededema’ya ilerlemesi olarak ortaya çıkar.

Venöz Yetmezlik : Damarlardaki kanın bir yönde akmasını engelleyen vanalar hasar gördüğünde veya zayıfladığında ve damarlar kanı kalbe geri pompalayamadığında venöz yetmezlik oluşur. Bu durum genellikle bacaklarda görülür ve lipedema hastalarında oldukça yaygındır. Venöz yetmezlikli hastalar variköz venlere sahip olabilir, bacaklarında ağır veya acı hissedebilir ve şişlik veya kızarıklık yaşayabilir.

Ağrı ve Hareket Kaybı : Lipedema yağı çok acı verici olabilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı boyunca kontrol altında tutulmazsa durum daha da kötüleşebilir. Eğer lipedema ilerlemeye devam ederse, hastalar giderek daha az mobil hale gelebilir. Ağrı ve hareketsizlik obeziteye yol açabilir, bu da lipedemi şiddetlendirir ve venöz yetmezlik ve daha fazla şişme için daha fazla riske neden olur.

Fibrozis : Fibrozis, vücudun dokuları bir şekilde hasar gördüğünde veya streslendiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Birçok lipolenfödem hastasında, bacaklarında lenfödemdeki şişme, sert bağ dokusunun oluşmasına neden olur. Fibrozis ağrılıdır ve ekstremitelerden lenf sıvısının uygun dolaşımını engeller.

Egzersiz Terapisi

Egzersiz Terapisi, belirli terapötik hedefler için tasarlanmış ve reçete edilen bir fiziksel aktivite planı veya planıdır. Amacı, normal kas-iskelet işlevinin restorasyonuna veya nöro-yeniden eğitim, yürüyüş eğitimi ve terapötik aktiviteler yoluyla hastalık veya yaralanmaların neden olduğu yaralanma yerinin altındaki ve altındaki ağrıyı azaltmaktır. Doğası gereği tekrarlayan ve yoğun olan, istemcinin nöroplastisiteyi teşvik etmesi için zaman ve özveri gerektirmesidir.

Terapi, egzersiz bilimi, egzersiz fizyolojisi veya diğer benzer derecelerde eğitim geçmişi olan profesyoneller tarafından sağlanmaktadır. Bir egzersiz terapisi programına katılan müşteriler, artmış motor veya duyusal işlevden, artan bağımsızlıktan, ilaç kullanımının azaltılmasından, hastane ziyaretlerinin azaltılmasından ve genel sağlığın arttırılmasından yararlanabilirler.

Akupunktur ve Kuru İğneleme

Kuru iğneleme, kas ağrısını kolaylaştırmak için tasarlanmış modern bir tedavidir. Kuru iğneleme sırasında, bir uygulayıcı cildinize birkaç filiform iğneyi sokar. Filiform iğneler, vücuda sıvı eklemeyen ince, kısa, paslanmaz çelik iğnelerdir. Uygulayıcılar, iğneleri kaslarınızdaki veya dokununuzdaki “tetik noktalarında” yerleştirirler. Noktalar düğümlü veya sert kas alanlarıdır. İğne, düğümü serbest bırakmaya ve herhangi bir kas ağrısını veya spazmını rahatlatmaya yardımcı olur. İğneler cildinizde kısa bir süre, genellikle 10 ile 30 dakika arasında kalacaktır. Bazı kas ağrıları ve sertliği için rahatlama sağlar. Ek olarak, tetik noktalarının hafifletilmesi esnekliği artırabilir ve hareket aralığını artırabilir. Bu nedenle bu yöntem genellikle spor yaralanmaları, kas ağrısı ve hatta fibromiyalji ağrısını tedavi etmek için kullanılır.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Rehabilitasyon

Pre Operatif Rehabilitasyon: Cerrahi genellikle herhangi bir problemde son adımdır ve sadece fizyoterapi gibi daha konservatif önlemlerin istenen veya optimal sonucu vermediğinde gerçekleştirilir. Çoğu durumda, Ortopedik Cerrahlar, diğer müdahaleler veya ameliyatlar düşünülmeden önce müşterilerinin kapsamlı bir fizyoterapi değerlendirmesi ve tedavi seyri almasını sağlar.

Post operatif rehabilitasyon: Cerrahi prosedürleri takiben başarılı sonuçların önemli bir kısmı, optimal hareketliliğin sağlanması, zayıflamış ve kullanılmayan kasların güçlendirilmesi, herhangi bir fonksiyonel kayıp için telafi ve normal hareket paternlerinin ve alışkanlıkların düzeltilmesi üzerinde yoğunlaşan iyi fizyoterapi tedavisidir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Her insan kendi yaşam tarzına ve gerçekleştirdikleri faaliyetlere bağlı olarak vücudunun farklı taleplerini yapar. Vücudunun bu taleplere nasıl cevap verdiği, genel fiziksel durumu da dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından yönetilmektedir.

İstanbul’daki fizyoterapist Ayşe Özcan fizyoterapi, daha sağlıklı ve eksiksiz bir hayatın tadını çıkarmanıza yardımcı olmak için, güçlü yanlarınızı en üst düzeye çıkarmak, kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmak ve zayıf bölgeleri asgari düzeye indirmek için vücudunuzu kullanmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olabilir. Ayşe Özcan bağımsız yaşama izin veren bir fiziksel işlev seviyesini geri kazandırmaya ve sürdürmeye daha fazla odaklanmaktadır.

Bayan Hacamatçı Ayşe Özcan

Bayan Hacamatçı Ayşe Özcan

Yılların verdiği tecrübe ile bana ulaşıp hacamat yaptırabilirsiniz. Evinizde toplu arkadarş grubunuza Hacamat Tedavisi …

kupa-hacamat

Hacamat Kupa Tedavisi

İnsanlar vücuttaki iltihap veya ağrıyı hafifletmek için bu tedaviyi kabul ederler. Bazıları da rahatladığını …

Hacamat Türleri Nelerdir?

Hacamat Türleri Üç farklı geleneksel çukurluk yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler kuru çukurluğu, ıslak çukurluğu …