Etiket: <span>KİNESİO TAPİNG</span>

Kinesiyoloji Bandı Faydaları

Kinesiyoloji bant faydalarının listesi çok geniş ve çok çeşitlidir, “sihirli bant” takma adını almıştır. Hem atletik hem de sağlık bakım ortamlarında en yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden biri haline gelmesi şaşırtıcı değildir. Aşağıdakiler benzersiz kılan özelliklerden bazıları:

Kendi başına etkilidir, ancak daha büyük etki için diğer terapötik yöntemlerle birleştirilebilir.
Tüm gün boyunca terapötik faydalar sağlayarak, birkaç gün boyunca takılır.
Mevcut olan en pahalı fakat en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.
Yan etkileri ve az kontrendikasyonları yoktur.
Çoğu insan kendileri uygulamayı öğrenebilir
Kinesiyoloji bandının fiziksel yararları şunlardır:

Ağrı kesici
Hiçbir ilaç veya topikal madde içermemesine rağmen, kinesiyoloji bandı hem akut hem de kronik ağrıyı etkili bir şekilde giderebilir. Esnekliği cildi hafifçe kaldırır, bu da derhal hassas ağrı reseptörleri üzerindeki baskıyı derhal azaltır. Ek olarak, ağrı yolları üzerindeki uyarıcı etkisi, beyne giden ağrı sinyallerini engelleyen rekabetçi bir uyaran sağlar. Bu, özellikle acıların yoğunluğunun, hasarın şiddeti ile orantısız olduğu “sıcak” yaralanmalardan kaynaklanan ağrı için etkilidir.

Azaltılmış Şişme ve Enflamasyon
Lenfatik drenaj kanalları üzerindeki düşük basınç, sıvıların ve yaralı bir alanda toplanan diğer materyallerin çıkarılmasını artırır. Bu sadece spor yaralanmaları için değil, aynı zamanda cerrahi sonrası iyileşme ve lenfödem dahil diğer enflamatuar durumlar için de geçerlidir (ekstremitelerin şiddetli şişmesi).

Bruises ve Contusions’dan Hızlandırılmış İyileşme
Kinesiyoloji bantlamanın en önemli etkilerinden biri, morarma nedeniyle cildin altında akan kanın çıkarılmasıdır. K bandı, çürük alan üzerinde bir fan modelinde uygulanır ve çürüme, yukarıda açıklanan aynı kaldırma mekanizması yoluyla dağıtılır. Birkaç gün içinde, bandın çürümüş bir alan üzerinde uygulandığı ayrı bir fan modeli görülebilir.

Kas spazmı ve kramplarını önler ve / veya hafifletir
Geliştirilmiş sirkülasyon, oksijen ve besin maddelerinin aşırı veya yorgun kaslara verilmesini sağlayarak, spazmları ve krampları önlemeye veya rahatlatmaya yardımcı olur.

Aşırı kasların kurtarılması
Yorgun, aşırı kaslar, ağrı ve sertliğe katkıda bulunan ve egzersize devam etme kabiliyetini sınırlandıran egzersizin (laktik asit gibi) yan ürünlerini içerir. Kinesiyoloji bandı bu alanlar üzerinde kullanıldığında, bu yan ürünlerin daha fazla giderilmesi daha hızlı iyileşmeye izin verir. Geliştirilmiş kan akımı yoluyla oksijenin daha iyi iletimi ile birleştiğinde, bu, bir dayanıklılık olayında geliştirilmiş performansa veya tekrarlayan, yüksek yoğunluklu olaylar arasında daha tam bir iyileşmeye dönüşebilir.

Hareket Aralıkını Kısıtlamadan Yaralanan Kasları ve Eklemleri Destekler
Kinesiyoloji bandının benzersiz elastik özellikleri ve uygulama teknikleri, hareket aralığını kısıtlamadan yaralı kaslara veya eklemlere destek sağlamasına olanak tanır.

Yaralananlar Sporcuların Aktif Kalmasını Sağlar
Bu, rekabetçi sporcular için kinesiyoloji bantlamanın en önemli faydalarından biridir. Nasıl uygulandığına bağlı olarak, kinesiyoloji bandı ya yaralanmış kasların aşırı yüklenmesini ya da aşırı kasılmasını engelleyebilir. Ağrı giderici ve iltihap önleyici özellikleriyle birleştirildiğinde, bu durum sporcuların yaralanmaları iyileştikçe eğitime ve / veya yarışmaya devam etmelerine izin verebilir.

Zayıf veya Zayıf Tonlu Kaslarda Gücü ve Kas Tonunu Geliştirir
Bazı nörolojik ya da kas rahatsızlıkları, kasları o kadar zayıf yapabilir ki, günlük işleyişi iyileştirmek için kritik olan egzersizleri yapmak neredeyse imkansızdır. Kinesiyoloji bandı sadece bu kaslara destek sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kas aktivasyonunu da arttırarak, terapötik egzersizlerin daha etkin bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu kategorideki en önemli kullanımlardan biri hipotoni olan bebekler ve küçük çocuklarla, zayıf kas kuvveti ile oturmak, taramayı, vb. Öğrenme becerilerini kısıtlamaktır. Kinesiyoloji bandının basit bir uygulaması duruşu geliştirebilir ve hareketliliğe yardımcı olabilir.

Kinesio Tapei Farklı Yapan Nedir?

Bantlama sadece teyp için bir fikirle gelmedi ve sonra başkalarının onunla neler yapabileceğini görmek için arkasına yaslandı. Önceliği daima hastalarını daha iyi hissettiriyor. Dünya çapında binlerce eğitimli uygulayıcı ve eğitmenin katkısına ek olarak, daha iyi hasta bakımı amacıyla tasarlanan uygulamaların, ürünlerin ve uyarlamaların geliştirilmesinde aktif olmaya devam etmektedir. Yeni terapötik sonuçlar göz önüne alındığında ilerleme süreklidir. Eğer Kinesio değişiklik yapmayı yavaşlatabilirse, her yeniliğin Dr. Kase ve uzman ekibi tarafından ve sahada eğitimli uygulayıcılar tarafından kapsamlı bir şekilde test edildiğini aklınızdan çıkarmayın.

Kinesio® Bantlama Tekniği, yaş gruplarında ortopedik, nörolojik ve hatta otonomik patolojiler gibi her türlü klinik durum için tedaviye izin veren terapötik bir bantlama yöntemidir. Uygulama kılavuzları normal dolaşım / lenfatik akışa, normal kas fonksiyonuna, fasyal dokunun yeniden şekillenmesine izin verir ve yardımcı olur ve eklem dengesini geliştirebilir. Kinesio® Bantlama Yöntemi, vücudu homeostaza doğru yönlendirmek için tasarlanmıştır.

İki bantlama var ve bunun bir nedeni var. Kinesio Tape’nin ileri düzey ihtiyaçların ve tıbbi kullanımdaki özel kullanımlarının farkında olan Dr. Kase, gelişmiş bant ürünündeki yapıştırıcının daha mikro hedefli parmak izi modelini temsil eden Kinesio Tex Gold FP’yi yarattı. Bu özellikle dolaşım, lenfatik veya nörolojik tedaviler için kullanıldığında etkilidir. Birçok kas ve eklem Kinesio Bantlama teknikleri için, Kinesio Classic bant hala uygulayıcı veya günlük kullanıcı seçimidir.

Klasik ve “FP” Kinesio Bantlar çok ortak noktalara sahiptir. Başından beri, Dr. Kase, kasetinin cildin yüzeysel katmanlarının niteliklerini taklit etmesi gerektiğine inanıyordu: epidermis. Kinesio Tex Tape’ın kalınlığı yaklaşık olarak epidermis ile aynıdır. Bu tasarım elemanı, uygun şekilde uygulandığında cilt üzerindeki bant distraksiyonunu azaltmayı amaçlamıştır. Yaklaşık 10 dakika sonra, kasetin bilinçli tanınması azalır, ancak vücuda ve beyine proprioseptif giriş devam eder.

Bantlama lifleri, uzunlamasına% 40 ila 60’lık bir uzunluğa dayanacak şekilde tasarlanmıştır. (Kinesio Tex Tape’ın 10 inç’lik bir şeridi, toplam uzunluktaki 14 ila 16 inç’e kadar uzayacaktır). Bu, diz, bel ve servikal bölge gibi bölgelerde normal cildin esneme kapasitesidir.

Isı ile aktive edilmiş akrilik yapıştırıcı, parmak izlerine benzer bir dalga modelinde kumaşa bağlanır. Bu cilt sık sık konvolüsyon olarak görülen, kaldırılmasına yardımcı olur. Nefes alabilirlik ve hassas yapışkan, cilt tahrişi olmaksızın tekrarlanan uygulamalara izin verir. Deri gibi Kinesio Tex bant gözeneklidir. Pamuklu lateks içermeyen kumaş ve dalga paterni yapıştırıcısının kombinasyonu, cildin nefes almasını sağlayarak hasta konforunu arttırır. Pamuk liflerine uygulanan suya dayanıklı koruyucu madde, nem penetrasyonuna karşı direnç gösterir ve “hızlı kuruma” olanak tanır. Bu, hastanın duş almasını ve bandın üç ila beş gün boyunca etkili ve iyi durumda kalmasını sağlar.

Tüm bantlama ürünleri, cildinize nazik davranacak, günlerce rahatlık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve rehabilitasyon sürecinin herhangi bir aşamasında normal hareketliliğe olanak tanır.

Bayan Hacamatçı Ayşe Özcan

Bayan Hacamatçı Ayşe Özcan

Yılların verdiği tecrübe ile bana ulaşıp hacamat yaptırabilirsiniz. Evinizde toplu arkadarş grubunuza Hacamat Tedavisi …

kupa-hacamat

Hacamat Kupa Tedavisi

İnsanlar vücuttaki iltihap veya ağrıyı hafifletmek için bu tedaviyi kabul ederler. Bazıları da rahatladığını …

Hacamat Türleri Nelerdir?

Hacamat Türleri Üç farklı geleneksel çukurluk yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler kuru çukurluğu, ıslak çukurluğu …