Etiket: <span>Fibrozis</span>

Ayırıcı tanı

Lipedema birkaç mevcut yağ bozukluğundan sadece biridir ve sıklıkla yanlış tanı konur, çünkü ilgili durumlardan ayırt edilmesi zordur. Bu bozukluklar arasında benzerlikler olsa da, lipedema, lipolemfema, primer lenfödem, obezite ve venöz yetmezlik gibi durumlar birbirinden ayrıdır ve kesin bir tanı koymak için farklılıklarının anlaşılması gerekir.

NOT: Lipedema için ICD10 kodları artık Almanya’da (Ocak 2017’nin başından itibaren) yer almaktadır. Kodlar aşağıda listelenmiştir ve Aşama 1, Aşama 2, Aşama 3 ve Diğer’i içerir. Ülkeniz için ICD10 içermesini kontrol edin (ICD10 kodları henüz ABD’de lipedema içermemektedir).

Lenfödem : Eğer lipemema ilerlerse, hastalar sekonder lenfödem, sıvı tutulumu ve belirgin şişlik ile karakterize bir durum gelişebilir. İki koşul birlikte lipolenf ödem olarak bilinir. Bu durum, Aşama 3 lipedemininin Aşama 4 lipolenfededema’ya ilerlemesi olarak ortaya çıkar.

Venöz Yetmezlik : Damarlardaki kanın bir yönde akmasını engelleyen vanalar hasar gördüğünde veya zayıfladığında ve damarlar kanı kalbe geri pompalayamadığında venöz yetmezlik oluşur. Bu durum genellikle bacaklarda görülür ve lipedema hastalarında oldukça yaygındır. Venöz yetmezlikli hastalar variköz venlere sahip olabilir, bacaklarında ağır veya acı hissedebilir ve şişlik veya kızarıklık yaşayabilir.

Ağrı ve Hareket Kaybı : Lipedema yağı çok acı verici olabilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı boyunca kontrol altında tutulmazsa durum daha da kötüleşebilir. Eğer lipedema ilerlemeye devam ederse, hastalar giderek daha az mobil hale gelebilir. Ağrı ve hareketsizlik obeziteye yol açabilir, bu da lipedemi şiddetlendirir ve venöz yetmezlik ve daha fazla şişme için daha fazla riske neden olur.

Fibrozis : Fibrozis, vücudun dokuları bir şekilde hasar gördüğünde veya streslendiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Birçok lipolenfödem hastasında, bacaklarında lenfödemdeki şişme, sert bağ dokusunun oluşmasına neden olur. Fibrozis ağrılıdır ve ekstremitelerden lenf sıvısının uygun dolaşımını engeller.

Bayan Hacamatçı Ayşe Özcan

Bayan Hacamatçı Ayşe Özcan

Yılların verdiği tecrübe ile bana ulaşıp hacamat yaptırabilirsiniz. Evinizde toplu arkadarş grubunuza Hacamat Tedavisi …

kupa-hacamat

Hacamat Kupa Tedavisi

İnsanlar vücuttaki iltihap veya ağrıyı hafifletmek için bu tedaviyi kabul ederler. Bazıları da rahatladığını …

Hacamat Türleri Nelerdir?

Hacamat Türleri Üç farklı geleneksel çukurluk yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler kuru çukurluğu, ıslak çukurluğu …